Home / سلامت و تغذیه / امگا 3 و امگا 6 : تفاوت آن را بدانید

امگا 3 و امگا 6 : تفاوت آن را بدانید

امگا 3 و امگا 6 : تفاوت آن را بدانید

امگا 3 (Omega-3) و امگا 6 (Omega-6) ممکن است شبیه به هم به نظر برسند زیرا هر دو جزء اسیدهای چرب ضروری محسوب می شوند و به معنای آن بوده که بدن به آن ها نیاز دارد زیرا به طور طبیعی قادر به ساخت آن ها نیست. هر چند که هر کدام از آن ها دارای عملکرد و اثرات مختلفی می باشند (همه ی انواع امگاها به اندازه مساوی ایجاد نمی شوند). پس در ادامه با ما همراه باشید تا به توضیح “تفاوت امگا 3 و امگا 6” بپردازیم.

 

اسید های چرب امگا 6 کمک کننده ی افزایش ” کلسترول خوب (HDL)” می باشند

اسیدهای چرب امگا 6 معمولاً در رژیم غذایی مدرن امروزی یافت می شوند زیرا غلظت بالایی از آن در غذاهای رایجی مثل موارد زیر وجود دارد :

  • روغن سبزیجات
  • فست فود ها همانند سیب زمینی سرخ کرده، چیکن پاپ کورن، پیاز حلقه ای
  • لبنیات و تخم مرغ
  • مرغ، پورک، بیف
  • بسیاری از پختنی ها مانند مافین، کلوچه، نان

امگا 6 کمک کننده ی کاهش خطرات ابتلا به نوروپاتی دیابتی (diabetic neuropathy)، آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) و حتی آلرژی ها می باشد. جالب است بدانید بین امگا 6 و کاهش علائم ADHD (اختلال کم توجهی – بیش فعالی attention deficit hyperactivity disorder) رابطه وجود دارد. این چربی های اشباع نشده اغلب برای کمک به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی با پایین آوردن کلسترول بد (کلسترول LDL) و افزایش میزان کلسترول خوب (HDL) استفاده می شوند.

به دلیل وابستگی زیاد افراد به غذاهای فست فودی، اغلب میزان زیادی امگا 6 در بدن افراد وجود دارد. مقادیر خیلی زیاد امگا 6 می تواند افزایش دهنده ی التهاب باشد که خود آن خطرات فراوانی به همراه دارد و همچنین با افسردگی (depression) مرتبط است.

 

فواید اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت مغز و بینایی

اسیدهای چرب امگا 3 با غلظت فراوان در ماهی، روغن زیتون، سیر و گردو یافت می شوند. اگرچه این غذاها رایج هستند ولی افراد آن ها را به مقدار کافی مصرف نمی کنند که در این صورت برای رسیدن به سطح مطلوب، دریافت مکمل های غذایی توصیه می شود.

امگا 3 نقش مهمی در کاهش التهاب دارد می تواند کاهش دهنده ی خطر ابتلا به پوکی استخوان (osteoporosis)، برخی سرطان ها، بیماری قلبی، علائم آسم و … باشد. علاوه بر جنبه های پیشگیری از بیماری ها، امگا 3 باعث تحریک رشد مو و پوست شده و به دلیل اهمیت آن در رشد نوزاد، به زنان باردار توصیه می شود که با مصرف آن از بروز مشکلات مرتبط با بینایی جلوگیری کنند.

با توجه به فواید زیاد چربی های اشباع نشده ی امگا 3 بر روی بدن، خواهیم دانست که چرا امگا 3 برای همه ی افراد به منظور مصارف پیشگیری و دارویی توصیه می شود.

برخی دیگر از فواید امگا 3 صرفاً در حد حرف (anecdotal) بوده مثل “برخی ها اعتقاد دارند که امگا 3 محافظت کننده ی بدن در مقابل شرایط تأثیر گذار بر حافظه بوده همانند آلزایمر و زوال عقل”. صرف نظر از این موضوع، فواید ثابت شده ی آن برای کاهش مشکلات مفصلی و ابتلا به بیماری قلبی، باعث شده که اضافه کردن امگا 3 به رژیم غذایی توصیه شود.

فواید زیاد امگا 3 عمدتاً از اسیدهای چرب زنجیره بلند (EPA و DHA) می باشد. در حقیقت، DHA شایع ترین اسید چرب موجود در مغز بوده و ارتباط مستقیمی میان میزان DHA موجود در مغز و حافظه/هوش می باشد.

همگی شنیده ایم که از ماهی به عنوان “غذای مغز” نام می برند و DHA علت اصلی آن می باشد. اسید چرب DHA برای ساخت و نگهداری بخش های خاص سلولی مغز و شبکیه چشم، حیاتی بوده و برای سلامت مغز ضروری می باشد.

با افزایش سن انسان، توانایی ساخت DHA در بدن کاهش یافته و عقیده بر آن است که یکی از علل زوال عقل با افزایش سن همین موضوع است. در آخر آن دسته از افرادی که می خواهند در صدر بازی های ذهنی باشند باید امگا 3 را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

 

ترجمه شده از وب سایت Brainmdhealth دات کام توسط Moein برای وب سایت آزمایشگاه اطلس

Last Update : August 2018

error: Content is protected !!