خانه / تست های خون / تست AST یا SGOT

تست AST یا SGOT

تست AST یا SGOT

همچنین این آزمایش با نام های آسپارتات آمینوترانسفراز، تست AST، تست SGOT، آزمایش GOT و آسپارتات ترانس آمیناز (Aspartate Transaminase) و سرم گلوتامیک اگزالواستیک ترانس آمیناز (Serum Glutamic-Oxaloacetic Transaminase) نام ها نیز شناخته می شود.

نام رسمی این آزمایش : تست آسپارتات آمینوترانسفراز (Aspartate Aminotransferase) یا تست AST

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) آنزیمی است که در تمامی سلول های بدن یافت می شود ولی بیشتر در قلب و کبد و میزان کمتر در کلیه ها و عضلات یافت می شود. در افراد سالم، سطح AST خون پایین می باشد. زمانی که سلول های کبدی یا ماهیچه ای دچار آسیب می شوند، آن ها AST را به درون خون آزاد می کنند. به همین دلیل است که تست AST برای یافتن و یا بررسی آسیب کبدی مفید می باشد.

کبد (Liver) یکی از ارگان های حیاتی بدن می باشد که سمت راست بالایی ناحیه ی شکم درست زیر قفسه ی سینه قرار دارد و در بسیاری از اعمال حیاتی بدن به ایفای نقش می پردازد. کبد به پردازش مواد مغذی و ساخت صفرا (Bile) برای کمک به هضم چربی ها، تولید بسیاری از پروتئین های مهم مثل فاکتورهای انعقاد خون و شکستن مواد سمی بالقوه به مواد بی ضرری که بدن بتواند از آن ها استفاده کند و یا دفع کند، می پردازد.

شرایط متعددی می توانند باعث آسیب به سلول های کبدی و افزایش میزان AST شوند. استفاده از این آزمایش برای یافتن آسیب کبدی ناشی از هپاتیت (hepatitis)، سمیت دارویی برای کبد، سیروز (cirrhosis) و یا الکلیسم (alcoholism) مفید می باشد. هرچند که تست AST برای کبد اختصاصی نمی باشد و می تواند در شرایطی که بر دیگر ارگان های بدن اثر می گذارد هم افزایش یابد.

تست AST اغلب همراه با تست ALT (آلانین آمینوترانسفراز) انجام می گیرد. هر دوی آن ها آنزیم هایی بوده که در کبد یافت می شوند و در زمان آسیب کبدی، میزان آن ها در خون افزایش می یابد. نسبت AST/ALT برای افتراق میان علل آسیب های کبدی و تشخیص منبع سطوح افزایش یافته (مثل آسیب قلبی یا عضلانی) مفید می باشد.

 

نمونه ی مورد نیاز برای آزمایش AST یا SGOT چیست ؟

نمونه ی خون توسط سرنگ از سیاهرگ بازو گرفته می شود.

 

آماده سازی قبل از انجام تست AST یا SGOT وجود دارد ؟

خیر.

 

موارد استفاده ی تست AST یا SGOT

آزمایش خون برای آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) معمولاً برای تشخیص آسیب کبدی می باشد. اغلب این آزمایش همراه با آنزیم دیگر کبد،ALT (آلانین آمینوترانسفراز) و یا بخشی از پانل کبدی یا پانل جامع متابولیک (CMP) برای غربالگری و یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی درخواست می شود.

AST و ALT جزء مهمترین تست های تشخیص آسیب کبدی می باشند، هرچند که ALT اختصاصیت بیشتری نسبت به AST برای کبد دارد و بیشتر از AST افزایش می یابد. گاهی اوقات AST به صورت مستقیم با ALT مقایسه شده و نسبت AST/ALT محاسبه می شود. از این نسبت می توان برای افتراق میان علت های آسیب کبدی و تشخیص آسیب کبدی از آسیب عضلانی یا قلبی استفاده کرد.

سطوح AST اغلب با نتیجه ی تست های دیگری چون ALP (آلکالین فسفاتاز)، پروتئین توتال (total protein) و بیلی روبین برای تشخیص نوع بیماری کبدی استفاده می شود.

AST اغلب برای بررسی روند درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی اندازه گیری می شود و می تواند به تنهایی و یا همراه با تست های دیگری برای این منظور درخواست شود.

گاهی اوقات می توان از AST برای نظارت و بررسی افرادی استفاده کرد که از داروهایی استفاده می کنند که به طور بالقوه برای کبد سمی می باشد. در صورت بالا بودن سطوح AST، ممکن است از وی خواسته شود که از داروی جایگزین دیگری استفاده کند.

 

چه زمانی تست AST یا SGOT درخواست داده می شود ؟

تست AST می تواند به صورت بخشی از پانل متابولیک جامع (CMP)، در زمان بررسی روتین سلامت (چکاپ) درخواست شود.

تست AST می تواند همراه با تست های دیگری در زمانی که شخص دارای علائم و نشانه های اختلال کبدی هست درخواست شود. برخی از این علائم شامل :

 • خستگی و ضعف
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • درد و یا تورم شکمی
 • یرقان (زردی)
 • ادرار تیره، مدفوع روشن یا سفید
 • خارش
 • تورم در پاها و مچ پا
 • تمایل به کبودی آسان (bruise easily)

همچنین تست AST ممکن است به تنهایی و یا همراه با تست های دیگر برای افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا بیماری کبدی هستند درخواست شود زیرا بسیاری از افراد با آسیب کبدی خفیف، هیچ گونه علائم و نشانه ای بروز نمی دهند. برخی مثال های این مورد شامل :

 • افرادی که ممکن است در معرض ویروس های هپاتیت قرار داشته باشند
 • افرادی که زیاد الکل مصرف می کنند (heavy drinkers)
 • افرادی که سابقه ی خانوادگی بیماری کبدی دارند
 • افرادی که داروهایی مصرف می کنند که می تواند به کبد آسیب برساند
 • افرادی که اضافه وزن داشته و یا مبتلا به دیابت هستند

زمانی که از آزمایش AST برای بررسی روند درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی استفاده می شود، ممکن است به صورت مرتب حین دوره ی درمان، برای بررسی میزان اثر بخشی درمان انجام شود.

 

تفسیر نتایج تست AST یا SGOT چگونه می باشد ؟

سطوح پایین AST در خون مورد انتظار بوده و نرمال می باشد.

سطوح خیلی زیاد AST (بیشتر از 10 برابر مقدار نرمال) معمولاً به علت هپاتیت حاد (acute hepatitis) و گاهی اوقات نشانه ی یک عفونت ویروسی می باشد. در هپاتیت حاد، سطح AST معمولاً حدود 1 تا 2 ماه بالا می ماند ولی می تواند 3 تا 6 ماه طول بکشد تا به میزان نرمال بازگردد. سطوح AST در زمان مصرف داروها و یا دیگر مواد دارای سمیت (toxic) برای کبد و همچنین شرایطی که باعث کاهش جریان خون (ایسکمی) به کبد می شود، می تواند به صورت قابل توجهی افزایش داشته باشد (اغلب بالای 100 برابر مقدار نرمال).

در هپاتیت مزمن (chronic hepatitis) سطوح AST معمولاً خیلی بالا نیست، اغلب کمتر از 4 برابر نرمال می باشد و بیشتر از سطوح ALT تمایل به نرمال بودن دارد.

غالباً AST در هپاتیت مزمن، بین نرمال و افزایش اندک متغیر است بنابراین با درخواست مکرر این تست می توان الگوی آن را مشخص نمود. همچنین این افزایش های متوسط (moderate increases) می تواند در دیگر بیماری های کبدی نیز دیده شوند، مخصوصاً زمانی که انسداد مجرای صفراوی وجود داشته باشد یا سیروز یا برخی از سرطان های کبدی وجود داشته باشند. همچنین AST می تواند پس از حملات قلبی و آسیب عضلانی افزایش داشته باشد و معمولاً این افزایش بیشتر از ALT خواهد بود.

تست AST اغلب همراه با تست ALT یا به عنوان بخشی از پانل کبدی انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی پانل کبدی (Liver Panel) مراجعه نمایید.

در بیشتر بیماری های کبدی، سطح ALT بیشتر از AST می باشد و نسبت AST/ALT پایین خواهد بود (کمتر از 1) . در این جا چند استثناء وجود دارد : نسبت AST/ALT معمولاً در هپاتیت الکلی (alcoholic hepatitis)، سیروز، ویروس هپاتیت C مرتبط با بیماری کبدی مزمن و در روز اول یا دوم هپاتیت حاد یا آسیب انسداد مجرای صفراوی، افزایش می یابد. در آسیب عضلانی یا قلبی، AST اغلب افزایش بیشتری نسبت به ALT دارد (اغلب 3 تا 5 برابر بیشتر) و سطوح آن تمایل بیشتری از ALT برای بالا ماندن طولانی مدت، نسبت به آسیب کبدی دارند.

 

نکته ی دیگری هست که باید در مورد آزمایش AST یا SGOT بدانم ؟

بارداری، تزریق عضلانی دارو و حتی ورزش سنگین می تواند سطوح AST را افزایش دهد. سوختگی های حاد، جراحی و تشنج نیز می توانند باعث افزایش سطوح AST شوند.

در موارد نادر، برخی از داروها می توانند به کبد یا عضلات آسیب وارد کنند و باعث افزایش سطح AST شوند. این در مورد داروهای تجویز شده و برخی از محصولات طبیعی صدق می کند. در مورد داروها و مکمل های غذایی که مصرف می کنید با پزشک مشورت کنید.

 

چه شرایطی غیر از مشکلات کبدی می تواند باعث افزایش میزان AST شود ؟

شرایطی که می تواند بر ارگان های بدن (مانند قلب و ماهیچه های اسکلتی) تأثیر گذارد، می تواند علت افزایش AST باشد. افزایش کم تا متوسط AST می تواند در ورزش شدید و آسیب ماهیچه های اسکلتی و یا در شرایطی مثل پانکراتیت حاد و حملات قلبی دیده شود.

 

آزمایش های دیگری هم وجود دارند که برای کمک به تشخیص علت آسیب کبدی استفاده شوند ؟

پس از یک معاینه ی کامل جسمانی و ارزیابی سابقه ی پزشکی فرد، ممکن است چندین تست دیگر برای مشخص شدن علت آسیب کبدی انجام گیرد. برخی از آن ها شامل :

 • تست هایی برای هپاتیت A و هپاتیت B و هپاتیت C
 • بررسی مصرف دارو و دیگر مواد دارای سمیت کبدی
 • سطح اتانول
 • مس (Copper) و سرولوپلاسمین (ceruloplasmin) برای بیماری ویلسون (Wilson disease)
 • تست های آهن و تست ژنتیک برای هموکروماتوز ارثی (hereditary hemochromatosis)

بیوپسی کبد می تواند برای تعیین علت و ارزیابی میزان آسیب کبدی استفاده شود.

مطالب مرتبط :

 

ترجمه شده از سایت Labtestsonline دات ارگ توسط Moein برای وب سایت آزمایشگاه اطلس

Last Update : February 2019

 

حتما ببینید

تست بیلی روبین

تست بیلی روبین چیست ؟ همچنین با این نام ها نیز شناخته می شود : …

error: Content is protected !!