خانه / تست های خون / تست آلبومین

تست آلبومین

تست آلبومین چیست ؟

همچنین این تست با نام ALB نیز شناخته می شود و نام رسمی آن آلبومین سرم (serum albumin) می باشد. آلبومین پروتئینی است که توسط کبد ساخته می شود. آلبومین حدود 60 درصد پروتئین کل (توتال) خون را تشکیل داده و نقش های زیادی را ایفا می کند. آزمایش آلبومین به بررسی سطح آلبومین موجود در خون می پردازد.

آلبومین وظایف متعددی دارد؛ جلوگیری از نشت مایعات از رگ های خونی، تغذیه ی بافت ها و انتقال هورمون ها، ویتامین ها، داروها و موادی مثل کلسیم را در سراسر بدن بر عهده دارد. سطوح آلبومین می تواند در شرایطی به صورت اندک یا زیاد، کاهش یابد مثل شرایط مداخله کننده با تولید آلبومین در کبد، افزایش شکستن پروتئین ها، افزایش از دست دادن پروتئین ها توسط کلیه و یا افزایش حجم پلاسما (رقیق کردن خون).

دو علت مهم کاهش آلبومین خون عبارت است از :

 • بیماری شدید کبدی : به خاطر این که آلبومین توسط کبد ساخته می شود، سطح آن می تواند با از دست رفتن عملکرد کبدی، کاهش یابد. این مورد تنها زمانی اتفاق می افتد که کبد به شدت تحت تأثیر قرار گرفته باشد.
 • بیماری کلیوی : یکی از وظایف کلیه، حفظ پروتئین های پلاسما (مانند آلبومین) بوده تا این پروتئین ها، هنگام تشکیل ادرار، به درون آن آزاد نشوند. آلبومین با غلظت بالا در خون وجود دارد و زمانی که کلیه ها عملکرد مناسبی داشته باشند، تقریباً هیچ آلبومینی در ادرار یافت نمی شود. با این حال، اگر کلیه های شخص، آسیب دیده و یا دچار بیماری شوند، شروع به از دست دادن توانایی خود برای حفظ آلبومین و دیگر پروتئین ها خواهند کرد که به صورت مکرر در بیماری های مزمنی مثل دیابت و فشار خون بالا دیده می شود. در سندروم نفروتیک، مقادیر بالای آلبومین توسط کلیه ها دفع می شود.

 

نمونه ی مورد نیاز برای تست آلبومین چگونه تهیه می شود ؟

نمونه ی خون توسط یک سرنگ از سیاهرگ (ورید) بازو گرفته خواهد شد.

 

آیا آماده سازی قبل از انجام تست آلبومین وجود دارد ؟

خیر.

 

تست آلبومین به صورت روتین به عنوان بخشی از معاینه سلامت مثل پانل متابولیک جامع (CMP) انجام شده بنابراین غالباً برای کمک به ارزیابی وضعیت کلی سلامت فرد استفاده می شود. علاوه بر این، آلبومین می تواند در بسیاری از اختلالات و بیماری ها کاهش داشته باشد، پس می توان از این تست برای کمک به تشخیص بسیاری از بیماری ها، بررسی روند درمان بیماری ها و … استفاده کرد.

آلبومین پروتئینی است که توسط کبد ساخته می شود که از نشت مایعات از رگ های خونی جلوگیری کرده، بافت ها را تغذیه می کند و در انتقال هورمون ها، ویتامین ها، داروها و موادی مثل کلسیم به سراسر بدن نقش دارد. تست آلبومین می تواند به عنوان بخشی از پانل کبدی (Liver Panel) برای ارزیابی عملکرد کبدی یا همراه با تست های کراتینین، نیتروژن اوره ی خون (BUN) یا پانل کلیوی (Renal Panel) برای ارزیابی عملکرد کلیه ها درخواست داده شود. همچنین تست آلبومین برای بررسی وضعیت تغذیه ای افراد نیز می تواند استفاده شود.

 

چه زمانی آزمایش آلبومین درخواست می شود ؟

غالباً تست آلبومین به عنوان بخشی از پانل تست های انجام شده برای غربالگری سلامت به کار می رود. تست آلبومین می تواند همراه با تست های دیگری در زمان وجود علائم اختلالات کبدی درخواست شود که از جمله این علائم شامل :

 • زردی چشم ها یا پوست (یرقان)
 • ضعف و خستگی
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • از دست دادن اشتها
 • تورم یا درد شکمی
 • ادرار تیره، مدفوع روشن
 • خارش

همچنین تست آلبومین در زمان وجود علائم سندروم نفروتیک نیز ممکن است درخواست شود مانند :

 • تورم بویژه در اطراف چشم ها یا در صورت، مچ دست، شکم، ران پا یا مچ پا
 • ادرار کف آلود، خونی یا قهوه ای رنگ
 • کاهش مقدار ادرار
 • مشکلات در ادرار کردن مانند احساس سوزش یا ترشح غیر نرمال هنگام ادرار یا تغییر در دفعات ادرار بخصوص در شب
 • درد پهلو ، زیر دنده ها، نزدیک محلی که کلیه ها قرار دارند
 • فشار خون بالا (هایپرتنشن)

همچنین پزشک می تواند تست آلبومین را برای بررسی وضعیت تغذیه ای فرد درخواست دهد. اگرچه، چون غلظت آلبومین وابسته به شرایط مختلفی از جمله سوء تغذیه می باشد، کاهش میزان آلبومین باید به دقت ارزیابی و بررسی شود.

 

تفسیر نتایج تست آلبومین چگونه است ؟

نتایج تست آلبومین همراه با نتایج دیگر تست های انجام گرفته از جمله پانل متابولیک جامع (CMP)، بررسی می شود.

سطح پایین آلبومین می تواند خطرناک باشد و نشانه ای بر ضرورت انجام تحقیقات بیشتر خواهد بود. سطح پایین آلبومین می تواند نشان دهنده ی یک وضعیت موقت باشد که به خودی خود رفع شده و یا نشانه ی شرایط حاد یا مزمنی باشد که نیاز به مداخلات پزشکی دارد. سطوح آلبومین می تواند در شرایطی به صورت اندک یا زیاد، کاهش یابد، مانند شرایط مداخله کننده با تولید آلبومین، افزایش شکسته شدن پروتئین ها، افزایش از دست دادن پروتئین ها و یا افزایش حجم پلاسما (رقیق کردن خون). طبق سوابق پزشکی فرد، نشانه های بالینی و معاینه ی فیزیکی، ممکن است تست های دیگری برای بررسی نتیجه ی پایین درخواست شود.

سطح پایین آلبومین می تواند نشانه ی بیماری کبدی باشد. تست های آنزیم های کبدی یا پانل کبدی می تواند برای تعیین نوع بیماری کبدی موجود درخواست شود. یک شخص مبتلا به بیماری کبدی می تواند دارای سطح نرمال یا نزدیک نرمال آلبومین باشد تا زمانی که به مرحله ی پیشرفته برسد. برای مثال، در افراد مبتلا به سیروز (Cirrhosis)، سطح آلبومین به طور معمول (ولی نه همیشه) پایین است در حالی که در بیشتر بیماری های کبدی مزمن که تا مرحله ی سیروز پیشرفت نکرده اند، آلبومین معمولاً نرمال می باشد.

سطح پایین آلبومین می تواند نشان دهنده ی بیماری هایی باشد که کلیه ها نمی توانند از خروج آلبومین از خون به ادرار جلوگیری کنند. در این موارد، مقدار آلبومین یا پروتئین در ادرار را می توان اندازه گیری کرد (تست آلبومین ادرار) و یا تست هایی برای کراتینین و BUN و یا پانل کلیوی درخواست داد.

همچنین سطوح پایین آلبومین می تواند در التهاب، شوک و سوء تغذیه مشاهده شود. این ها ممکن است در شرایطی دیده شوند که بدن به درستی جذب و هضم پروتئین ها را انجام نمی دهد مانند بیماری کرون (Crohns disease) یا بیماری سلیاک (celiac disease) یا در زمان از دست رفتن حجم زیاد پروتئین از روده ها.

میزان پایین آلبومین در چندین وضعیت دیگر نیز دیده می شود مانند :

 • عفونت
 • سوختگی
 • جراحی
 • بیماری مزمن
 • سرطان
 • دیابت
 • هیپوتیروئیدیسم (Hypothyroidism)
 • سندروم کارسینوئید (Carcinoid syndrome)
 • افزایش حجم پلاسما به دلیل نارسایی احتقانی قلبی و برخی مواقع بارداری

سطوح افزایش یافته ی آلبومین را می توان در دهیدریشن (dehydration) مشاهده کرد، اگرچه این آزمایش معمولاً برای بررسی و یافتن این حالت استفاده نمی شود.

 

نکته ی دیگری هست که باید در مورد تست آلبومین بدانم ؟

داروهای خاصی میزان آلبومین در خون را افزایش می دهند، که شامل استروئید های آنابولیک (anabolic steroids)، آندروژن ها (androgens)، هورمون های رشد (growth hormones) و انسولین می باشند.

در صورتی که فردی مقادیر بالای مایعات داخل وریدی دریافت کند، نتایج این تست ممکن است نادرست باشد.

 

سوالات متداول

1 : چه کسانی در معرض خطر سطوح غیر طبیعی آلبومین هستند ؟

افرادی که مبتلا به بیماری کبدی مزمن و اختلالات کلیوی هستند، در معرض خطر بیشتری برای سطوح آلبومین غیر طبیعی می باشند. به علاوه، افرادی که دستگاه گوارش آن ها به درستی مواد غذایی را جذب نمی کند و نیز افراد مبتلا به اسهال طولانی مدت می توانند سطوح آلبومین غیر طبیعی داشته باشند.

2 : آیا تست های خانگی برای اندازه گیری سطوح آلبومین وجود دارد ؟

نه برای تست آلبومین خون؛ ولی برای اندازه گیری سطوح آلبومین ادرار می توانید از تست های نواری موجود در داروخانه ها استفاده کنید.

3 : تفاوت میان آزمایش های آلبومین سرم/پلاسما، پری آلبومین (پره آلبومین) و آلبومین ادرار چیست ؟

اگرچه آلبومین (albumin) و پری آلبومین (prealbumin) اسامی مشابهی دارند ولی دو مولکول کاملاً مجزا می باشند. هر دوی آن ها پروتئین هایی هستند که توسط کبد ساخته می شوند و هر دو برای بررسی سابقه ی وضعیت غذایی در فرد استفاده می شوند. در حال حاضر آلبومین سرم/پلاسما (یا خون) برای غربالگری و کمک به تشخیص بیماری های کلیوی و کبدی استفاده شده و بر روی نمونه ی خون انجام می شوند. تست آلبومین ادرار (در گذشته با نام تست میکروآلبومین – microalbumin- شناخته می شد) اندازه گیری کننده ی آلبومین موجود در ادرار بوده و به عنوان شاخص تشخیص زودرس آسیب کلیوی استفاده می شود.

 

ترجمه شده از وب سایت Labtestsonline دات ارگ توسط Moein برای وب سایت آزمایشگاه اطلس

Last Update : December 2018

 

حتما ببینید

تست بیلی روبین

تست بیلی روبین چیست ؟ همچنین با این نام ها نیز شناخته می شود : …

error: Content is protected !!