Home / تست های خون / تست LDH یا لاکتات دهیدروژناز

تست LDH یا لاکتات دهیدروژناز

تست LDH یا لاکتات دهیدروژناز چیست ؟

لاکتات دهیدروژناز (Lactate dehydrogenase یا به صورت مخفف LDH) آنزیمی است که در فرایند تبدیل قند به انرژی برای سلول های بدن انسان نقش دارد. لاکتات دهیدروژناز در بسیاری از اندام ها و بافت های بدن وجود دارد از جمله کبد، قلب، پانکراس، کلیه ها، ماهیچه های اسکلتی، بافت لنفاوی و سلول های خونی.

در زمان بیماری و یا آسیب به سلول های بدن، لاکتات دهیدروژناز (LDH) می تواند به جریان خون آزاد شود و باعث افزایش سطح LDH در خون گردد. سطوح افزایش یافته ی لاکتات دهیدروژناز در خون به آسیب حاد یا مزمن سلول ها اشاره دارد، ولی برای تشخیص علت اصلی آن باید تست های اضافی دیگری نیز درخواست گردد. سطوح پایین و غیر طبیعی لاکتات دهیدروژناز، به ندرت اتفاق می افتد و معمولاً مضر در نظر گرفته نمی شود.

 

ایزوآنزیم های لاکتات دهیدروژناز (LDH)

پنج شکل مختلف LDH وجود دارد و با نام ایزوآنزیم (isoenzyme) های LDH شناخته می شود. تشخیص آن ها توسط تفاوت اندک ساختاری آن ها میسر خواهد بود. ایزوآنزیم های لاکتات دهیدروژناز عبارت اند از LDH-1 و LDH-2 و LDH-3 و LDH-4 و LDH-5 .

ایزوآنزیم های مختلف LDH در بافت های مختلف بدن یافت می شوند. محدوده های بالاترین غلظت برای هر نوع ایزوآنزیم شامل :

 • LDH-1 : قلب و گلبول های قرمز خون
 • LDH-2 : قلب و گلبول های قرمز خون
 • LDH-3 : بافت لنفاوی، ریه ها، پلاکت ها و پانکراس
 • LDH-4 : کبد و ماهیچه اسکلتی
 • LDH-5 : کبد و ماهیچه اسکلتی

 

علت افزایش سطوح لاکتات دهیدروژناز (LDH) چیست ؟

به خاطر این که LDH در بسیاری از انواع سلول ها وجود دارد، سطوح افزایش یافته ی LDH می تواند نشان دهنده ی تعدادی شرایط باشد از جمله :

 • کاهش جریان خون
 • سکته ی مغزی
 • برخی از سرطان ها
 • حمله ی قلبی
 • آنمی همولیتیک
 • مونونوکلئوز عفونی
 • بیماری کبدی مانند هپاتیت
 • آسیب عضلانی
 • دیستروفی عضلانی (muscular dystrophy)
 • پانکراتیت
 • مرگ بافتی یا نکروز (Necrosis)
 • مصرف الکل یا داروهای خاص
 • سپسیس (sepsis) و شوک سپتیک (septic shock)

 

اندازه گیری LDH یا لاکتات دهیدروژناز چگونه است ؟

به صورت طبیعی، سطوح LDH در خون اندازه گیری می شود. در برخی شرایط خاص، می توان سطوح LDH را در ادرار و یا مایع مغزی نخاعی (CSF یا cerebrospinal fluid) اندازه گیری کرد.

برخی از داروها می توانند با نتیجه ی دقیق تست LDH تداخل ایجاد کنند. مقادیر زیاد ویتامین C (یا آسکوربیک اسید) می تواند کاهش دهنده ی سطوح LDH شود. الکل، داروهای بی هوشی (anesthetics)، آسپیرین، مخدرها و پروکائین آمید (procainamide)می توانند افزایش دهنده ی سطوح LDH شوند. همچنین ورزش شدید نیز می تواند سطوح LDH را افزایش دهد. پیش از انجام آزمایش، درباره ی داروهایی که باید از مصرف آن ها پرهیز کنید، با پزشک معالجتان گفتگو نمایید.

 

تفسیر نتایج تست LDH یا لاکتات دهیدروژناز چگونه است ؟

محدوده های نرمال سطوح LDH :

سطوح LDH بر اساس سن افراد و نیز در آزمایشگاه های مختلف، متفاوت است. سطوح نرمال LDH درنوزادان و کودکان، بسیار بالاتر از بزرگسالان می باشد. اغلب LDH بر اساس واحد در لیتر (units per liter یا U/L) گزارش می شود. به طور کل، محدوده های نرمال LDH در خون به صورت زیر می باشد :

سن سطوح نرمال لاکتات دهیدروژناز (LDH)
0 تا 10 روز 290-2000 U/L
10 روز تا 2 سال 180-430 U/L
2 تا 12 سال 100-295 U/L
بیش تر از 12 سال 100-190 U/L

 

سطوح LDH افزایش یافته :

سطوح بالای LDH نشانه ی نوعی از آسیب بافتی می باشد. سطوح افزایش یافته ی بیش از یک ایزوآنزیم LDH، می تواند نشان دهنده ی بیش از یک علت آسیب بافتی باشد. برای مثال، بیمار مبتلا به پنومونی (pneumonia) می تواند حمله ی قلبی نیز داشته باشد. سطوح بسیار بالای LDH می تواند یک بیماری شدید و یا نارسایی های چندین اندام بدن را نشان دهد.

به دلیل این که LDH در بسیاری از بافت های سراسر بدن وجود دارد، تنها سطوح LDH برای تشخیص محل و علت آسیب بافتی، کافی نمی باشد. برای تشخیص نیازمند استفاده از دیگر تست ها و تصاویر، به علاوه ی اندازه گیری سطوح LDH خواهیم بود. برای مثال، سطح بالای LDH-4 و LDH-5 می تواند به معنای آسیب کبدی یا آسیب ماهیچه ای باشد، ولی بیماری کبدی را نمی توان بدون انجام تست های پانل کامل کبدی تأیید کرد (برای اطلاعات بیش تر به این قسمت مراجعه نمایید : تست های مرتبط با کبد).

پیش از پی بردن به دیگر مارکرهای خونی آسیب قلبی، LDH برای بررسی و نظارت افراد دچار حملات قلبی استفاده می شد. اکنون، تروپونین (troponin)، پروتئین تولید شده با اختصاصیت بیش تر در سلول های قلبی، اغلب به عنوان شاخص دقیق تر یک حمله ی قلبی شناخته می شود.

زمانی که پزشک، یک شرایط خاص را در شما تشخیص داد، ممکن است که به صورت منظم درخواست اندازه گیری سطوح LDH را نماید تا به بررسی میزان پیشرفت درمان شما پرداخته شود.

همچنین سطوح LDH اغلب طی درمان برخی از سرطان ها، برای پیش بینی نتایج و بررسی پاسخ بدن به داروها، استفاده می شود.

سطوح LDH کاهش یافته :

کمبود لاکتات دهیدروژناز (LDH) بر چگونگی تجزیه ی قند در بدن (برای استفاده به عنوان انرژی سلولی)، به خصوص در سلول های ماهیچه ای، تأثیر می گذارد. این مورد برای اشخاص دارای سطوح پایین LDH بسیار نادر است.

دو نوع جهش ژنتیکی علت سطوح کاهش یافته ی LDH می باشند. افراد مبتلا به نوع اول، خستگی و درد عضلانی را خصوصاً در زمان ورزش، تجربه می کنند. درحالی که افراد مبتلا به نوع دوم، ممکن است که اصلاً علامت و نشانه ای نداشته باشند. در صورت مصرف مقادیر بالای ویتامین C (آسکوربیک اسید)، سطوح LDH می تواند کاهش داشته باشد.

 

چشم انداز تست LDH یا لاکتات دهیدروژناز

اندازه گیری لاکتات دهیدروژناز (LDH) می تواند ابزار مفیدی برای پزشکان در زمان بررسی و درمان برخی از شرایط پزشکی باشد. محدوده های نرمال برای سنین مختلف، متفاوت می باشد. همان طور که دانشمندان به یادگیری بیش تر در مورد نقش LDH در بدن می پردازند، سودمندی بررسی سطوح LDH در برخی بیماری ها و شرایط پزشکی، به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.

 

ترجمه شده از وب سایت Healthline دات com توسط Moein برای وب سایت آزمایشگاه اطلس

Last Update : March 2019

Check Also

تست آلبومین

تست آلبومین چیست ؟ همچنین این تست با نام ALB نیز شناخته می شود و …

error: Content is protected !!